دسته‌بندی نشده

درمان درد سیاتیک برطرف‌کننده 80 درصد کمردردها

درمان کردن درد سیاتیک

درمان درد سیاتیک به یکی از بزگترین مشکلات بزرگ مردم در سبک‌‍زندگی مدرن محصوب می‌شود. طبق آمار مجله علوم‌پزشکی صدرا حدود 80درصد جمعیت دنیا کمردرد را تجربه کرده اند. معمولا 20 %درد‌های کمر مربوط به عوامل مکانیکی مثل ستون فقرات و تنگی کانال نخاعی بوده و 80% مربوط به عوامل خارجی مثل سیاتیک است. یکی از شایع ترین درد های کمر درد سیاتیک است. درد سیاتیک از عمق باسن شروع می‌شود و به پشت ران و در مواقعی تا کف پا نیز انتشار می‌یابد.

گاها مردم سیاتیک را به نام رگ سیاتیک می‌نامند. عصب سیاتیک بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین عصب بدن بوده و به مهره هایL4 و L5 است که این اعصاب تا کف پا امتداد می‌بابد. درمان دردسیاتیک نسبت به هر فرد متفوت است بدین معناست که شرایط افراد از لحاظ کاری، جسمانی و میزان درد سیاتیک باهم فرق دارد. شما با مطالعه این مقاله با بهترین درمان سیاتیک آشنا خواهید شد.

درد سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟

عصب سیاتیک بزرگترین عصب بدن انسان شناخته می‌شود. عصب‌ سیاتیک از حساسیت زیادی نسبت به عوامل و محرک های خارجی برخوردار است. باید بدانید که میزان حساسیت سیاتیک در هر فرد متفاوت است. اگر کمردرد به مربوط سیاتیک باشد علائم خاصی از خود بروز می‌دهد که قابل تشیص است. برای مثال یکی از علائم معمول و مشخص درد سیاتیک، درد کمر تا پاها در اثر نشستن و ایستادن های طولانی است.

علت ایجاد درد سیاتیک چیست؟

درد سیاتیک

در موارد خیلی نادر عامل دردسیاتیک می‌تواند مکانیکی باشد. درمواردی تنگ بودن کانال نخاعی یا فتق دیسک می‌تواند مهر‌ه‌ L4 تا S3 مرتبط با سیاتیک را تحت فشار قرار دهد. این امر باعث ایجاد درد درقسمت پایینی کمر می‌شود. اگرعلت ایجاد درد بخاطر تنگی کانال نخاعی و فتق دیسک باشد تنها راه برای درمان سیاتیک عمل جراحی است. اگر دردسیاتیک به خاطر عوامل خارجی مثل ایستادن و نشستن های طولانی باشد، فرد مبتلا به دردسیاتیک دردی کمتر را احساس می‌کند و می‌تواند. درد های کوتاه مدت و کم با روش های درمان‌ درد سیاتیک از این عارضه رهایی یابد. در ادامه با بهترین دارو برای درمان‌سیاتیک آشنا می‌شوید.

بهترین دارو برای دردسیاتیک؛ با درد کمر خداحفظی کنید

شاید برای شما سوال باشد که بهترین دارو برای درد سیاتیک کدام است؟ آیا دارو بهتر است یا جراحی ؟ معمولا شما با مراجعه کردن به مرکز درمانی برای درد سیاتیک توسط پزشک متخصص معاینه می‌شوید. اگر درد شما جزئی باشد دکتر داروهای مسکن غیر استورئیدی مثل شیاف و قرص برای شما تجویز می‌کند تا التهاب تا درد شما تسکین یابد. همچنین در مراحل حاد تر و موثر نبودن داروهای قبلی دکتر می‌تواند از آمپول‌های استروئیدی برای درمان‌سیاتیک استفاده کنند. آخرین مرحلـه‌ایی که برای برای درمان سیاتیک پس ازنتیجه نگرفتن از داروهای ضدالتهاب توصیه می‌شود، عمل جراحی برای سیاتیک است. در اکثر موارد درد سیاتیک در مرحلـه دوم درمان می‌شود و نیازی به عمل جراحی ندارد.

با بهترین قرص برای درد سیاتیک آشنا شوید

معمولا در مراحل اولیه برای درمان سیاتیک از قرص های مسکن و ضدالتهاب استفاده می‌شود. معممولا این قرص‌های ضد التهاب، غیراستروئیدی بوده و دارای عوارض بسیار کمی برای مصرف کننده هستند. یکی ازعوامل برتری ضدالتهاب های غیراستروئیدی در دسته ضدالتهاب ها، غیر مخدر بودن و عدم ایجاد اعتیاد در فرد مصرف کننده دارو است. در ادامه با بهترین قرص برای درمان درد سیاتیک آشنا می‌شوید.

استامینوفن بهترین قرص ضدالتهاب برای درمان سیایتک

استامینوفن یکی از شناخته شده‌ترین قرص های ضدالتهاب در میان عموم است. تقریبا استامینوفن برای هر بیماری مثل سرماخوردگی، حسایت، التهاب و درد توصیه می‌شود. اما بسیاری از افراد هنوز به خاصیت ویژه استامینوفن برای درد سیاتیک هنوز پی نبرده‌اند. باید بدانید استامینفون در بین داروهای هم‌دسته خود دارای کمترین عوارض برای مصرف کننده است. همچنین مادران باردار نیز می‌توانند دوزهای پایین استامینوفن را مصرف کنند.

دیکلوفناک؛ از درمان سیاتیک تا استفاده ورزشی!

دیکلوفناک، در دو نوع شیاف و قرص وجود دارد برای مثال قرص دیکلوفناک 100بهترین قرص تسکین‌دهنده التهاب و دردهای عضلانی از نظر ورزشکاران است . این قرص در کتاهش درد سیاتیک بسیار موثر است. اما شرط اثربخشی ضدالهاب غیراستروئیدی در مصرف پیوستـه در طول درمان است. مصرف یک عدد قرص ضد التهاب در ماه برای سیاتیک هیچ نتیجه‌ایی از خود نشان نخواهد داد و باید مصرف آن به صورت مستمر باشد. عوارض این دارو عبارت اند از طب، اسهال و استفراغ خونی، سرگیجه که در اثر مصرف بیش ازحد دارو پدیدار می‌شوند.

بهترین آمپول برای دردسیاتیک کدام است؟

بهترین آمپول برای درمان درد سیاتیک

دومین مرحله از درمان درد سیاتیک استفاده از ضدالتهاب های استروئیدی است. اغلب ضدالتهاب‌ها به صورت آمپول هستند و در فضای اپیدورال ستون فقرات تزریق می‌شوند. برای تزریق آمپول برای درمان‌سیاتیک ابتدا از تصویربرداری رادیولوژی زنده برای مشخص کردن محل دقیق درد استفاده می‌شود. آمپول، پس از عبور از لایه سخت‌شامه ستون فقرات وارد فضای اپیدورال(فضای نخاعی) می‌شود و دارو تسوط آن به محل التهاب و درد تزریق می‌شود. این آمپول های استروئیدی درمانی بسیار سریع و موثر برای دردسیاتیک هستند. داروهای استروئیدی عوارض بیشتری نسبت به ضدالهاب های غیراستروئیدی دارند. اما به علت توانایی بالا در تسکین درد، بعد از یک بار ازریق درد سیاتیک شما به مدت طولانی تسکین خواهد یافت. اما این ضداتهاب‌ها بدون نسخه پزشک قابل تهیه نیست و باید توسط پزشک تجویز شود.

دگزامتازون آشناترین آمپول استروئیدی

دگزامتازون همانند دیکلوفناک از آشناترین ضدالتهاب های موجود در میان مردم است. همچنین این آمپول برخلاف قرص دیکلوفناک بدون نسخه پزشک تهیه نمی‌شود و حتما باید توسط پزشک تجویز شود. این دارو دارای عوارض موضعی مثل کهیر، تغییر در محل تزریق و سوزش است. اگر عوارض دگزامتازون در نظر گرفتـه‌ نشود یکی از درمان های موثر در درمان‌سیاتیک است.

کورتیزون موثر‌ترین آمپول برای درد سیاتیک

کورتیزون در جایگاه خود قویی ترین درمان برای درد سیاتیک است. این دارو با غیرفعال کردن گیرنده های درد در ناحیـه عصب سیاتیک درد را به طور باورنکردنی کاهش می‌دهند. یه جرعت می‌توان گفت کورتیزون قویی ترین آمپول برای درد سیاتیک است. معمولا کورتیزون برای درمان سیاتیک همراه با لیدوکائین تزریق می‌شود. تزریق لیدوکائین پیش از کورتیزون باعث کاهش درد در طول تزریق استروئید می‌شود. تزریق استروئید به فضای نخاعی حدود 15-30 دقیقه طول می‌کشد. از عوارض کورتیزون می‌توان به تب، کاهش اشتها، سرگیجه و افزایش قندخون اشاره کرد.

دیگر روش های درمان سیاتیک

در کل روش های زیادی برای درمان سیاتیک وجود دارد. در صورتی که درد فرد مبتلا به ساتیک با مصرف و تزریق دارو تسکین نیافت، حد الامکان از روش جراحی استفاده نمی‌‎شود. به جای عمل جراحی، حرکت و تمرین های مخصوصی توسط دکتر جایگزین می‌شوند. یکی از موثر ترین روش های درمان سیاتیک کاهش فشار از روی ستون فقرات است. برای کاهش فشار ستون فقرات و سیاتیک، کمر فرد مبتلا به درد توسط کمربند مخصوص به دستگاه وصل می‌شود. دستگاه نیز با کشش کمربند، کمر را به سمت جلو و بالا ستون فقرات می‌کشد. نتیجه کشش کمر باعث می‌شود فشار ناشی از وزن بدن از روی ستون فقرات و عصب سیاتیک کاهش یابد.

سخن پایانی

شما با مطالعه مقاله با تمام روش‌های کم تهاجم، تهاجمی، غیر دارویی و همچنین با ویژگی و عوارض هرکدام به صورت کامل آشنا شده‌اید. به طور کل جراحی برای درمان درد سیاتیک توصیه نمی‌شود زیرا حدود 90% درد های سیاتیک بدون هیچ نیازی به عمل جراحی تسکین می‎‌یابند. به شما پیشنهاد می‌شود جهت درمان درد سیاتیک خود به پزشک متخصص مراجعه کرده و بهترین درمان سیاتیک را برای شما توسط پزشک تجویز شود. در صورتی که شما تجربه موفقی مرتبط با درمان سیاتیک دارید، آن را با وبلاگ پزشکی medimaxmarket.ir در میان بگذارید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.