هژیر توحیدی مشکلات صادرات و واردات مواد اولیه شوینده ها.

هژیر توحیدی
هژیر توحیدی درمورد مشکلات وارد کنندگان به دومورد تامین ارز و تخصیص ارز پرداخت.

هژیر (صارم) توحیدی مشکلات وارد کنندگان مواد اولیه شوینده ها

در حقیقت به علت نوسانات دائم بازار، تورم و بالا رفتن سریع قیمت ریسک انجام معاملات بین‌المللی میان تاجران بالا رفتـه است . در نتیجه تاجران کمتری به دنبال معاملاتی مانند معاملات بین المللی و واردات کالا می‌باشند. چرا که در چنین تجارت های بزرگی چون از ارز قیمت بالایی برخوردار است. در ابتدا بازرگان باید سرمایه هنگفتی جهت خرید کالاهای aوارداتی داشته باشد. از این رو دولت با تخصیص ارز قصد دارد تا تاجران و بازرگانان را به انجام معاملات بین المللی ترغیب و تشویق کند

مشکل واردت کنندگان علاوه بر تخصیص ارز ، تامین ارز نیز  می باشد.

تامین ارز

برای بیان تفاوت تامین و تخصیص ارز باید بگوییم که تامین ارز از سوی بانک مرکزی صورت می‌گیرد و به دو روش زیر انجام می‌شود.

  • روش اول : تامین ارز به واردات کالاهای اساسی. مانند اقلام و تجهیزات پزشکی، کالاهای استراتژیک به نرخ بانکی، انواع دارو و مواد اولیه صنایع تخصیص می‌شود.
  • روش دوم : تامین ارز به وسیله سیستم نیمایی با نرخ بانکی نیمایی می‌باشد که برای کالاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تخصیص ارز

تخصیص ارز یکی از اقدامات مهم دستگاه های دولت است که به منظور ارائه خدمات به بازرگانان و تاجران وارد کننده محصول به کشور است. تا با ایجاد راهی آسان برای انجام مراحل واردات کالا تاجران را تشویق به انجام معاملات بین المللی نمایند. به طور کلی دستگاه های دولتی تخصیص ارز در تلاشند. تا بستر مناسبی را برای بازرگانان و تاجران داخلی فراهم آورند. تا آنها بتوانند فرایند واردات کالاها به کشور را آسانتر و سریعتر به انجام برساند. همچنین لازم به ذکر است با تخصیص ارز، دولت در تلاش است. هزینه و سرمایه های اولیه جهت واردات کالا را برای تاجران و بازرگانان کاهش دهد. تا آنها بتوانند راحت تر به معاملات بین المللی خود بپردازند.

هژیر توحیدی افزود شرکت جلاگستر الماس تهران . توانستـه در این شرایط سخت تحریمی و تامین ارز پیشرفت قابل ملاحظه ای در واردات مواد اولیه شوینده داشتـه باشد.

هژیر ( صارم ) توحیدی مدیر عامل شرکت جلاگستر الماس تهران